Üstün Zekalıların Öğretmenlerine Öneriler

Üstün zekâlı olduğu düşünülen öğrenciyi öncelikle durumunu tespit etmek için, okul rehber öğretmenine yoksa Rehberlik ve Araştırma Merkezine (RAM) bizzat götürmelidir.

Üstün zekâlı olduğu tespit edilen (zekâ testleri ile belgelenen) öğrenciler ikinci plana itilmemelidir.

Sınıftaki müfredatı uygularken, bu tür çocukların liderlik özelliklerini tatmin ederek taşkınlık yapmasına yahut büyüklük taslamasına engel olunmalıdır. Örneğin sınıf başkanı, eğitsel kollardan birinin başkanlığı, küme başkanlığı vb. gibi. Bu uygulama sonucunda paylaşma ve birliktelik ile ilgili çıkabilecek problemin oluşumu engellenmiş olacak ve çocuk kendini dışlanmış olarak hissetmeyecektir.

Ailesiyle irtibata geçilmeli ve müfredattan ayrı olarak çocuğa, düzeyine uygun ek ödevler verilmelidir. Üstün zekâlı çocuklar özellikleri itibariyle yazı yazmayı pek sevmediklerinden çok fazla yazı ödevi veya işler verilmemelidir. Daha çok ifadeye dayalı, anlatmaya yönelik ders veya ödevler verilmelidir. Üstün zekâlı çocukların sayılarla arası iyi olduğundan problem çözmeye yönelik ders veya ödev verilmelidir. Ancak bunun dozunu çok hassas belirleyip fazla aşırısına kaçılmamalıdır.

Ders müfredatına ek olarak, proje geliştirme gibi yaratıcılık ve zekâyı öne çıkarıcı ve geliştirici çalışmalar bütün sınıf düzeyinde yaptırılmalıdır. Örneğin resim ve el işi ile ilgili çalışmalar olabilir. Böylece hem üstün zekâlı çocuğun kendi potansiyelini değerlendirebilmesi hem de diğer arkadaşlarını da teşviki sağlanmalıdır.

Öğretmen, kesinlikle çocuğun kendisine ve arkadaşlarına üstün zekâya sahip olduğunu vurgulamamalıdır. Üstün zekâlı çocuklar normal çocuklardan farklı olduğu için özel eğitime muhtaçtırlar. Bu nedenle sınıftaki bu öğrencilere ilgi göstermelidir.

Çocuk, sınıf içinde kayırılmamalı, aynı sorumluluklar her çocuk için geçerli olmalıdır. Kıyaslama ve eleştiri sınıf düzeyinde en aza indirilmeye çalışılmalıdır. Çocuk asla diğer öğrencilerden soyutlanmamalıdır. Arkadaşları ile kaynaşması sağlamalıdır. Özel ilgi ona ve diğer öğrencilere belli etmeden gösterilmelidir.

Çalışmaların gerçekleştirilmesinde yarışma ortamı yaratıldığında, rekabet üstün zekâlı çocuğu ön plana çıkarıcı mahiyette yapılmalıdır.

“ Sen, bu sınıfın en iyisisin.” “ Sen, en iyisini yaparsın.” vb. mükemmeliyetçiliği amaçlayan ifadelerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Çocuktan beklentiler, diğer arkadaşlarından istenilen düzeyden farklı oluşturulmamalıdır. Aksi takdirde çocuk kendini baskı altında hissedecek ve uyum bozuklukları baş gösterecektir.

Psikolojik Danışman
Üstün Zekalılar Öğretmeni
Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

Psk.Dan. Banu Erciyes hakkında 16 makale
Psikolojik Danışman Üstün Zekalılar Öğretmeni Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*