Üstün Zekalıların Eğitiminde Dikkat Edilecek Noktalar

 • Yüksek potansiyelli çocuklar bireysel olarak sürekli gözlenmeli, ilgi ve yetenek alanları, öğrenme profili belirlenerek eğitim ihtiyaçları buna göre karşılanmalıdır.
 • Eğitim programında, ödevler, projeler ve etkinliklerde yüksek potansiyelli çocuğun ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzenlemeler ve değişiklikler yapılmalıdır. Bu düzenlemeler çocukların normal sınıf programının ilerisine geçmesine imkan verecek düzeyde olmalıdır.
 • Çocukların var olan potansiyellerini tam olarak kullanmalarına imkan verecek ortamlar ve  uygulamalar sağlanmalıdır.
 • Eğitim programı düşünme becerilerini geliştirmeye ve akademik alana transferini sağlamaya yönelik hazırlanmalıdır.
 • Eğitim programında farklılaştırmaya ve bireyselleştirmeye önem verilmelidir. Grup etkinliklerinde üstün potansiyelli çocuğun düzeyine uygun sorular, farklı çözümler sunmalarına izin verilmeli.
 • Üstün potansiyelli çocukların sordukları sorular önemsenmeli, derinlemesine ve ayrıntılı bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Ya da beraber araştırmak önerilmelidir.
 • Üstün potansiyelli çocuklar bütün gelişim alanlarında aynı gelişimi göstermeyebilirler. Çocuğun yetenekli olduğu alanda kendini ifade edebileceği ortamlar yaratılması  özgüvenini artıracaktır. Geliştirilmesi gereken alanlar ihmal edilmemeli ve mutlaka destek verilmelidir.
 • Bu çocukların geliştirdikleri ürünleri (şarkı, dans, resim, proje, deney) sergilemelerine imkan tanımalıdır. ÇabalarI mutlaka ödüllendirilmelidir.
 • Üstün potansiyelli çocuk kendisi gibi yetenekli çocuklarla bir arada olduğunda kendini “farklı” hissetmez. Güven duygusu gelişir. Ayrıca aynı ilgi ve yetenek alanlarına sahip çocuklarla paylaşım yapmak , çocuğa haz vererek duygusal rahatlık sağlar
 • Üstün potansiyelli çocukların üstünlüklerini abartmak, onları ön planda tutmak arkadaşlarının onlara karşı düşmanlık, kıskançlık gibi olumsuz duygular beslemesine ve dışlanmaya neden olabilir. Bu nedenle eğitimcilerin, çocuklar arasındaki iletişimin ve arkadaşlık ilişkilerinin olumlu yönde gelişmesine imkan sağlayacak bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir.
 • Üstün potansiyelli çocuklar zaman zaman kendilerinden beklenen performansa uygun başarı gösteremezler.  Bu durumun sebepleri araştırılmalı ve uygun önlemler alınmalıdır. Önlem alınmadığı takdirde çocuk öğrenmekten keyif alamaz hale gelir. Merak duygusunu kaybeder. Okula ilgisini kaybedebilir. Hatta sosyal ve duygusal sıkıntılar bile yaşayabilir.
 • Eğer üstün potansiyelli çocukların eğitim ihtiyaçlarına uygun eğitim ortamı sağlanamaz ise bu çocuklar,normal sınıflarda çaba göstermeden başarılı olabilir fakat potansiyellerini gerçekleştiremez, yeteneklerini geliştiremezler.
  Başarısızlıkla başa çıkmayı öğrenemezler.  Sosyal olarak kendilerini izole edebilir, duygusal sıkıntılar yaşayabilirler.

Psikolojik Danışman
Üstün Zekalılar Öğretmeni
Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

Psk.Dan. Banu Erciyes hakkında 16 makale
Psikolojik Danışman Üstün Zekalılar Öğretmeni Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*