Üstün Zekalıların Ailelerine Öneriler

Çocukta fark edilen bilişsel, akademik ve sosyal farklılık anne baba tarafından sınıf öğretmenine bildirilmeli ve beraber hareket edilmelidir.

Çocuğun üstün zekâlı ve özel yetenekli olduğu belirlendiğinde çocuk haberdar edilmemelidir. Belli bir yaşa kadar çocuk bu durumu anlayabilecek olgunlukta değildir. Farklılığından dolayı kardeşleri ve sınıf arkadaşlarıyla kıyaslanmamalıdır.

Yüksek potansiyelli çocuklar kendi farklılıkların, becerikli olduğu alanların farkındadır ve kendini arkadaşlarından üstün görebilir. Bu durumda her çocuğun farklı yetenekleri olduğunu ve onun da bazı alanlarda daha yetenekli olduğunu söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzu başarıları, zekası için övmek yerine çabası ve gösterdiği gelişim için övmek en uygun yaklaşımdır.

Üstün potansiyelli çocuk yetişkin gibi konuşsa da hassas bir çocuk olduğu unutulmamalı, ilgisiz desteksiz bırakılmamalıdır. Algıları çok açık olduğundan onunla ilgilenirken aklınızın başka yerde olduğunu hemen fark eder. Onunlayken onunla olun.

Yüksek potansiyelli çocuk aileleri bu durumla gurur duyabilir ve bunu bir çok yerde dile getirebilir. Fakat bu çocuğun kendisi hakkında gerçek dışı bir algı yaratmasına neden olabilir. Anne babanın tavrı çocuğa da yansıyabilir. Anne baba olarak Yüksek potansiyelli bir çocuk yetiştirmek için gerekli rehberliği almanız yardımcı olabilir.

Kardeşler arasında farklılık varsa bu dengelenmeli, çocuk fazladan ilgi görmek ya da ihmal edilmek gibi bir durumla karşı karşıya bırakılmamalı.

Çocuğun zekası ve yetenek alanlarını kullanabileceği, kendini ifade edebileceği, ürün verebileceği alanlar yaratılmalı, sanat ve bilim etkinlikleri ile desteklenmeli. Evde buna uygun oyunlar ve materyaller bulundurulmalı.

Çocuğun sorduğu sorulara kesin ve net cevaplar verilmeli, eğer cevabı bilmiyorsanız beraber araştıralım denmeli.

Yüksek potansiyelli çocuğun özel eğitim grubunda olduğu ve desteğe ihtiyacı olduğu asla unutulmamalıdır.

Çocuğun ruhsal ve duygusal gelişimi için bir uzmanla ( çocuk psikiyatristi, çocuk psikoloğu, psikolog, pedagog, rehber öğretmen vb. ) her zaman diyalog halinde bulunulmalıdır.

Psikolojik Danışman
Üstün Zekalılar Öğretmeni
Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

Psk.Dan. Banu Erciyes hakkında 16 makale
Psikolojik Danışman Üstün Zekalılar Öğretmeni Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*