Üstün Zekalılara Nasıl Yardım Edilebilir?

Üstün potansiyelli çocuklar genellikle kendi farklılıklarının farkındadır. Normal sınıflarda eğitim alan üstün potansiyelliler arkadaşları tarafından anlaşılamamak, oyunlarına dahil olamamak, hatta bazen onlarla oynamaktan bir arada olmaktan keyif almamak gibi durumlar yaşayabilir.

Okullardaki dersler onları sıkabilir.

Bazı üstün potansiyelli çocuklar yaşıtlarıyla birlikte olabilmek için yeteri kadar başarılı olmak istemeyebilir. Kendini, yeteneklerini göstermez, normal bir çocuk kadar hatta daha düşük başarı gösterebilir. Kabul görmek için bu yola başvurduklarını fark ettiğinizde mutlaka duygusal destek verilmesi gerekir.

Üstün potansiyelli çocuklar, zihinsel akranları ile çok etkili ve verimli bir iletişim kurabilmektedir. Bu sebeple zaman zaman kendi gibi çocuklarla bir araya gelmesi onları çok rahatlatır. Ortak proje ve programlar hazırlanabilir. Tecrübeli anne babalar ile bir araya gelinip deneyimlerinden faydalanılabilir.

Üstün potansiyelli bir bebek, diğerlerine göre daha az uyur. Daha enerjiktir. Bu durum anne babayı oldukça yorabilir. Böyle bir durumda yardım almak önemlidir.

Bu çocuklar  sürekli sorular sorar ve  otoriteden hoşlanmazlar.  Bu sebeple onlarla doğru iletişim yöntemlerini kullanarak ve nedenleri açıklayarak konuşmak önemlidir.

Çocuklarının sorularına sabırla cevap veren aileler onlarla daha yakın bir ilişkiye girer.  Merak duygusu ve öğrenme isteğini canlı tutar.

Yeteneklerin gelişmesi için farklılaştırılmış müfredatlar, özel programlar yanı sıra huzurlu, güvenli ve sıcak bir aile ve okul ortamı da olmazsa olmazdır. Sosyal ve duygusal gelişimi destekleyici uygulamalar ihmal edilmemelidir.

Üstün potansiyelli çocuklar büyüdükçe gelişir, değişir. Gelişimlerini sürekli takip etmek yeni gelişen ihtiyaçlarını tespit etmek ve gidermek için çok önemlidir. Onlar geleceğin bilim insanları, yazarları, liderleri olacak çocuklardır.

 

Psikolojik Danışman
Üstün Zekalılar Öğretmeni
Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

Psk.Dan. Banu Erciyes hakkında 16 makale
Psikolojik Danışman Üstün Zekalılar Öğretmeni Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*