Başarısızlığa Mazeret: Üstün Zekalılık !?

1988 yılında 8.sınıfta Fen Liseleri sınavına katıldığımda ülkemizde sadece 5 tane böyle lise vardı. Türkiye’de ilk 250 öğrenci arasına girerek Ankara Fen Lisesi’ni kazandım. O zamanlar Fen Liselerine oldukça zor bir sınav ile öğrenci seçiliyordu. 

Benim ile beraber Ankara Fen Lisesi’ne giren 96 öğrencinin çoğu bugün önemli pozisyonlarda, ülkemizin önemli kuruluşları ile üniversitelerinde çalışıyor. Fen ve matematik alanında ülkemizin üstün yetenekli öğrencilerini eğitmek için kurulan ilk Fen Lisesi olan bu okula bu çocuklar nasıl girmişler ve bir çoğu başarılarını koruyarak alanlarında önemli isimler haline gelmişlerdi? 

Uzun yıllardır üstün zekalı çocuklar ve aileleri ile beraber çalışıyorum. Üstün zekalı çocukların potansiyellerini gerçekleştirememelerini çoğunlukla iç içe başlıca 4 başlık altında toplayabilirim:

1-Kaygı (Sosyal ve/veya Akademik)

2-DE/DEHB

3-Çeşitli Bilişsel Güçlükler (çeşitli diyorum, çünkü hemen öğrenme güçlüğü olarak algılanacaktır. Aslında herkes tarafından görülemeyen ama çocuğun gelişimini etkileyen güçlükler bunlar. Çoğunlukla ilkokulda yetenekli çocuğun zekası ile örtebileceği güçlükler. Bu çocuklar için Ortaokula gelinince zeki ama anlamıyorum neden yapamıyor ya da tembel sözleri duyulur.)

4-Asperger, Otizm, Karşıt Gelme Sendromu, Öfke Kontrol sorunlar gibi.

5-Hatalı ebeveyn tutumları ( Örneğin DEHB tanılı bir üstün zekalı çocuğun gerekli tedaviyi almasını engellemek, kaygılı bir çocuğu anlamaya çalışmak yerine üzerine gitmek, çocuğun bir sonuç ve sadece bir çocuk olduğunu unutarak her tercihini bilinçli yaptığını sanmak gibi) – istese çalışır gibi, nasıl çalışsın çalışamamasının bir nedeni var ve o nedeni ortadan kaldırmazsanız çocuk çalışamaz, bu DEHB olur güçlük olur hangisi ise çözümlenmeden çocuğu sıkıştırmak çocuğun zaten az olan özgüvenini tamamen yıkabilir-

Aslında başarısızlığın sebepleri üstün zekalılık değil yukarıda saydığım nedenlerdir. Bugün aynı eğitim sisteminin içinde sıkıntı yaşamadan eğitim hayatlarını devam ettirmiş bir çok üstün zekalı birey bulunuyor. Bu çocuklar İstanbul Erkek Lisesi, Ankara Fen lisesi gibi gözde proje okullara yerleşmeye devam ediyor.

Eğitim sistemi iyidir kötüdür tartışması yapmadan özetlemek gerekirse sisteme adapte olabilen bir çok zeki çocuk akademik ilerlemesini sürdürüyor. Eğitim sistemi bir Alman sistemi gibi olsa bu çocuklar ülkemize daha çok faydalı olacak ama maalesefe bu sistem içinde bu kadar oluyor. Lise için özenle seçtiğimiz çocukların ingilize hazırlık eğitimi vermeden bilim insanı olacaklarını sanmaya devam ediyoruz. Fen Liselerinde Ingilizce hazırlık yok biliyorsunuz. 

Çocuklarımızı iyi tanımak ve onlara uygun çözümler sağlamak potansiyellerini gerçekleştirmeleri için kritik öneme sahip.

Sevgilerimle,

Özer Engin Erciyes

Mentör Baba
Öğrenci Koçu
Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

Mentör Baba Özer Engin Erciyes hakkında 15 makale
Mentör Baba Öğrenci Koçu Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlık Merkezi Kurucusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*